17/12/2014 – סקר הארץ

 

ב – 17/12/2014, הארץ פירסמו סקר בחירות (בפיקוחו של פרופסור קמיל פוקס מחברת דיאלוג). והנתונים רוכזו בדף הסקרים של נחמיה.

הנה תרשים תוצאות הסקר לאחר הוספת טווח-מנדטים "סביר":

2014-12-17 22_48_38-Clipboard

המשפט בתקציר של הכתבה היה:

"לפי תוצאות הסקר, רשימה משותפת של "יש עתיד" ו"כולנו" תקבל 24 מנדטים ותשאיר את הליכוד מאחור עם 21 מנדטים, ואת רשימתם של יצחק הרצוג וציפי לבני עם 20 בלבד"

(לא ברור לי למה בנתונים של נחמיה הרצוג וליבני מקבלים 21, ובטקסט רשום 20 – זה ייבדק בהמשך)

ברשותכם, להלן משפט מעודכן כך שיתחשב בטווח-המנדטים ה"סביר":

"לפי תוצאות הסקר, רשימה משותפת של "יש עתיד" ו"כולנו" תקבל בין 20 ל – 28 מנדטים ואולי תשאיר את הליכוד מאחור עם בין 17 ל- 25 מנדטים (אבל גם אולי לא!), ואת רשימתם של יצחק הרצוג וציפי לבני עם בין 16 ל- 24 מנדטים (אשר עשויים באותה המידה להשאיר מאחור את יש-עתיד-כולנו והליכוד, או שלא)"

אני מודה שהמשפט המעודכן הרבה פחות קולח, ומשאיר הרבה ערפל באוויר. זיכרו: סקר בחירות נותן לנו טווח מנדטים סביר אשר כל אחד מהם סביר (פחות או יותר) באותה המידה.

פרטים טכניים: כשאני כותב "טווח המנדטים הסביר" הכוונה היא לרווח בר-סמך מבוסס Wald לפרופורציה על סמך הקירוב הנורמלי, ברמת סמך של 95%. התעלמתי בתרשים מעל מסוגיות הקירוב של רווח הסמך עבור המפלגות הקטנות יותר (אז אם זה חשוב לכם, תצטרכו לבצע חישוב מדוייק יותר).

4 תגובות בנושא “17/12/2014 – סקר הארץ

  1. אייל סלע

    לגבי מה שלא ברור לך, כתוב בפירוש בכתבה שאם יש עתיד וכולנו לא רצות ביחד, העבודה מרוויחה מנדט נוסף ועולה מ- 20 ל- 21. אם רצות ביחד מצליחות לגנוב מנדט מהעבודה.

  2. dgilad

    עוד טיפה עבודה בשבילך, אבל יעביר את המסר יותר חזק לדעתי, זה להציג את המשפט הנידון בצורה גרפית, כלומר להראות זה מול זה (רק) את האפשרויות המתחרות עם טווחי השגיאה הגדולים.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.